Curiosity wybrał skałę do wiercenia

Zdjęcie przedstawia obszar, w obrębie którego nastąpi prawdopodobnie pierwsze wiercenie.

Zdjęcie przedstawia obszar, w obrębie którego nastąpi prawdopodobnie pierwsze wiercenie.

Curiosity od 5 miesięcy jest już na Czerwonej Planecie i właśnie nadszedł czas pierwszego wiercenia. W tej chwili łazik zbliża się do płaskiej skały, która w ciągu najbliższych dni może stać się pierwszą, którą pojazd zbada swoim wiertłem. Naukowcy wybrali właśnie tę, a nie inną, gdyż posiada na swojej powierzchni jasne ” żyłki”, które mogą skrywać ślady wodnej historii planety. To czy skała zostanie przewiercona rozstrzygnie się w ciągu kilku najbliższych dni. Łazik musi bowiem podjechać do obiektu bliżej i inżynierowie NASA muszą sprawdzić czy bezpieczne jest użycie wiertła.

„Wiercenie w skale stanowi dla nas największe wyzwanie od czasu lądowania. Nigdy nie było to robione na Marsie” – mówi Richard Cook z zespołu MSL.”Urządzenie wiercące oddziałuje energetycznie z marsjańskim materiałem, nad czym nie mamy żadnej kontroli. Nie będziemy zaskoczeni jeśli niektóre z zaplanowanych czynności nie pójdą dokładnie tak jak zaplanowaliśmy” – dodał.

Na samym początku Curiosity pobierze sypki materiał, w celu wyszorowania nim wiertła. Potem wgłębi się wiertłem w skałę i pobierze próbki, które wprowadzi do urządzeń analitycznych badając ich skład chemiczny.

 więcej na: http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/news/msl20130115.html

Reklamy

2 thoughts on “Curiosity wybrał skałę do wiercenia

  1. Ciekawe co z tego wyjdzie i jakiego wiertła użyją, aby próbka nie była zanieczyszczona opiłkami z wiertła, gdyż takowe z całą pewnością muszą powstać. Generalnie misja robi się coraz ciekawsza, a niedługo pewnie się okaże, że USA wysyłają na Marsa wojsko, bo natrafiono na duuuuże pokłady ropy naftowej 🙂

  2. Pingback: Marsjańskie fotografowanie nocą | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s