MRO odkrywa dawne marsjańskie jezioro

krater z warstwami węglanowymi

MRO – marsjański orbiter NASA dostarczył nowych dowodów na historyczne istnienie podziemnego środowiska wodnego na Marsie – mówi artykuł opublikowany w niedziele w czasopiśmie Nature GeoScience. Wnioski te pochodzą z analizy danych ze spektrometru umieszczonego na satelicie, który spojrzał na podłoże krateru McLaughin. Krater ma średnicę 92 kilometrów i 2,2 km głębokości.

Skały znalezione w dolnej części krateru zawierają węglany i gliny, które tworzą się w obecności wody. Wokół krateru nie ma dużych kanałów dopływowych, co wskazuje że woda do krateru wpłynęła z zasobów podziemnych.

Obserwacje przynoszą najlepszy dowód na formowanie się węglanów w obrębie zamkniętego basenu krateru, a nie tak jak we wcześniejszych badaniach dowody na zawieranie wody przez krater pochodzącej z zewnątrz.

Nowy raport z pewnością sugeruje możliwość istnienia w przeszłości prymitywnych form życia, jeśli nie na powierzchni to pod nią. Obserwacje tego typu są prowadzone za pomocą orbiterów marsjańskich od dawna, ale to pierwszy przypadek prawdopodobnie „samo-zasilającego się” jeziora.

źródło: http://www.nasa.gov

Reklamy

4 thoughts on “MRO odkrywa dawne marsjańskie jezioro

  • Curiosity bada koryto wyschniętej rzeki, więc tutaj także jest wiele ciekawych rzeczy do zbadania:)) Pozdrawiam.

  • Tam gdzie MRO wykrył węglany też teraz jest pustynia. A nie zapominajmy, że łazik Curiosity poleciał przede wszystkim by badać czy kiedykolwiek były na Marsie, lub są, warunki sprzyjające życiu, a wybór – krater Gale, to nie wybór przypadkowy. Jeśli kiedykolwiek płynęła woda na Marsie w sporych ilościach to na pewno są jej ślady w tym kraterze.

   Miejsce gdzie teraz znajduje się Curiosity obserwowane było podobnie jak McLaughin z orbity, i też potwierdzone jako „dotknięte” przez wodę, czego potwierdzenie „na miejscu” już zresztą mieliśmy.

   Pozdrawiam 🙂

 1. Super blog, od dawna szukałem czegoś podobnego, gdzie cała misja jest na bieżąco monitorowana.
  Będę tutaj często zaglądał:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s