Konferencja prasowa Curiosity na LPSC

MSL NewsPrzedwczoraj (sol 218) Curiosity po raz kolejny przełączył się w tryb awaryjny – stan w któym zawiesza wszystkie swoje działania i czeka na instrukcje z Ziemi. Powodwem jest błąd w oprogramowaniu sterującym robotem. Dr. J. Grotzinger zapewnił, że w ciągu 2-3 dni usterka zostanie usunięta i robot wznowi prace naukowe. Przerwa trwa już prawie 3 tygodnie i dla nas oznacza przede wszystkim brak dostępu do ciekawych marsjańskich zdjęć z katalogu NASA.

Wbrew powyższemu ten post nie będzie króki i o niczym. Konferencja prasowa z 18. marca dostarczyła garści (nawet sporej) naukowych wiadomości z misji, w szczególności na temat badań DAN (Dynamic Albedo of Neutrons), o których do tej pory nie mówiło się za wiele. Poza  tą częścią była również mowa o MastCam i APXS oraz pechowym bugu który nie pozwala normalnie pracować komputerom łazika. Zapraszam na streszczenie.

PIA16800_raw-natural-WB-brKamery MastCam to aparaty, którym zawdzięczamy piękne i szczegółowe panoramy z krateru Gale’a. Jim Bell pracujący z urządzeniem opowiedział o jego budowie i zasadzie działania (możecie o tym poczytać pod tym linkiem) a jego koleżanka Melissa Rice wytłumaczyła, jak dzięki dodatkowym filtrom możliwe jest wykrywanie uwodnionych minerałów na podstawie analizy wzbogaconych fotografii. Wzbogaconych tzn. o poszerzonej skali reakcji na światło – kamery „widzą kolory”, których nasze oczy nie dostrzegają. Krótki wykład wzbogacony był o zdjęcia pokazujący rezultaty badań.mastcamhydraW części poświęconej APXS mogliśmy dowiedzieć się w jaki sposób powstały skały budujące grunt pod kołami Curiosity. Nasze urządzenie służy do rozpoznawania chemicznej kompozycji zewnętrznej warstwy badanych skał mówiła Mariek Schmidt z Uniwersytetu w Ontario. Po usunięciu warstwy pyłu badania odczyty urządzenie w Yellowknife wyraźnie wskazują na bazalt. Wcześniejsze badania nie dawały takiej pewności, ale teraz wiemy że skorupa Marsa w większości składa się z skał bazaltowych i od nich pochodzi większość kamieni, które badała Curiosity. Najprawdopodobniej całe podłoże Yellowknife Bay to potłuczone skały bazaltowe wypchnięte na wierzch i poddane erozji, m. in. działaniu wody w przeszłości.

PIA16807_DAN_traverse-br

Badania DAN polegają na poszukiwaniu wodoru. O działaniu urządzenia ogólnikowo opowiadał Maxim Litvak z Instytutu Badań Kosmicznych w Moskwie (DAN to rosyjski akcent w Curiosity). Jak się okazuje, w miarę jak Curiosity oddala się od Bradbury Landing (miejsca lądowania), pod jego kołami znajduje się coraz więcej wodoru. Maxim jest przekonany, że to wodór z wody uwięzionej w minerałach. Załączony wykres pokazuje jak zależności od drogi pokonanej przez łazika zmienia się poziom energii wykrywanych przez DAN neutronów. Niebieska linia oznacza aktywny tryb – DAN wykrywa neutrony odbite od wodoru które sam emituje. Czerwona zaś tryb pasywny, kiedy to DAN polega na promieniowaniu kosmicznym.

Jak widać misja MSL to ogrom pracy naukowej i okazja, żeby różne dziedziny akademickie wzajemnie  ze sobą połączyć. Takie skonwergowane wysiłki pozwalają wytaczać nieprawdopodobnie szczegółowe wnioski. Z niecierpliwością czekam na kolejne doniesienia z Czerwonej Planety 😉

Reklamy

2 thoughts on “Konferencja prasowa Curiosity na LPSC

  1. Chochlik wordpress nie daje mi dzisiaj spać. wredny jest strasznie, podmienia zdjęcia w poście i usuwa linki ale już poprawiłem 🙂 Przed chwilą NASA podała, że Curiosity jest już znowu pod kontrolą badaczy. Dobrejnocy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s