Kometa 2013 A1 w kierunku Czerwonej Planety

2013 A1 w październiku przyszłego roku znajdzie się bardzo blisko Marsa. Prawdopodobieństwo zderzenia szacuje się na 1 do 2000 więc jest ono raczej niewielkie. Obecność komety wydaje się cieszyć naukowców, którzy myślą o zdarzeniu jak o wielkim eksperymencie. Upadek może zmienić Marsa – zagęścić atmosferę, uwolnić olbrzymie ilości pary wodnej, być może podnieść temperaturę.

W przypadku zderzenia z Marsem los Opportunity będzie raczej przesądzony – pył, jaki na dłuższy czas wzniesie się do atmosfery odetnie łazika od źródła zasilania. NASA nie obawia się o los Curiosity, o ile łazik nie znajdzie się w bezpośrednim polu rażenia.

Prawdopodobieństwo kolizji jest niewielkie, ale planeta na pewno znajdzie się na moment w warkoczu materi pochodzącej z 2013 A1, co może dać ciekawe rezultaty. Na pewno wszystkie kamery badających Marsa robotów będą skierowane na to nietypowe ciało niebieskie. 

Postaram się w najbliższych dniach dać polskie napisy do filmu. Pozdrawiam 🙂

Reklamy

5 thoughts on “Kometa 2013 A1 w kierunku Czerwonej Planety

  1. Tylko gdyby ta kometa uderzyła w Marsa to podejrzewam że badania Marsa byłyby zawieszone na kilka miesięcy, może lat dopóki pył by nie opadł.

    • myślę, że znalazło by się zajęcie dla robotów. Ja wciąż nie mogę wyobrazić sobie co się dzieje gdy taka kilku kilometrowa góra spada z prędkością 53 km/s. no nie mogę sobie wyobrazić 🙂

  2. Wszystko wskazuje na to, że 2013/A1 ominie Marsa. Szanse na zderzenie z maleją w miarę jak nowe dane z radarów docierają do naukowców obliczających tor lotu. Tak więc news jakby niekatualny 😉

  3. Pingback: Przystanek 1 na drodze do Aeolis Mons | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s