Na Marsa w mniej niż 3 miesiące

Innowacyjny silnik w laboratorium w Waszyngtonie

Innowacyjny silnik w laboratorium w Waszyngtonie

Witajcie! To nie mój przyjacielski chochlik tak skrócił podróż w kierunku najbliższej planety.

Według naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie rakieta napędzana zjawiskiem fuzji pozwoliłaby dotrzeć tam w takim właśnie stosunkowo krótkim czasie. To duży skok w porównaniu z około 2 letnim lotem z zastosowaniem obecnej technologii rakiet napędzanych paliwem chemicznym. Szacuje się, że na podróż w dwie strony należałoby wydać 12 miliardów $. Nowa technologia ma znacznie zmniejszyć te potrzeby.

Nowy napęd nie opuścił jeszcze laboratorium, ale już wzbudził nadzieje NASA. Pomysł waszyngtońskich naukowców został wybrany jako jeden spośród blisko 700 startujących w konkurcie Innovative Advanced Concepts Program realizowanym przez amerykańską agencję. Chodzi o wynalezienie i rozwinięcie technologii wykorzystywanej w badaniach kosmicznych.

Każdy zgłoszony projekt musi spełniać szereg założeń, między innymi jego koncepcja i rozwiązanie praktyczne mają być proste w swoich założeniach – nie chcemy wysyłać ludzi w rzakietach, których nie będą potrafili naprawić, prawda? I tu pojawia się mój problem, ponieważ koncepcji Fussion Driven Rocket (tak nazwali swój pomysł naukowcy) nie mogę pojąć, choć silę się na to cały weekend. Dla bardziej zainteresowanych daje odnośnik do papieru prezentującego założenia napędu (potrzebna znajomość języka angielskiego, dajcie znać gdyby link wygasł). Silnik produkuje odrzut w wyniku zachodzących po sobie kolejno 3 krokach kompresji materii do stanu plazmy i pojawia się w regularnych odstępach czasu 😉

Jak wspomniałem korzyści z zastosowania FDR mają być ogromne. Drastycznie zmaleje ilość paliwa potrzebnego do zabrania na drogę – podobno ziarnko poiasku materii zasilającej ten silnik dostarczy więcej mocy od galonów konwencjonalnego paliwa rakietowego. Wysokoenergetyczną plazmę od reszty układu ma izolować silne pole magnetyczne, więc cały napęd ma być bezpieczny. Energia pochodząca z fuzji jądrowej ma być tania, ale nie dość duża by wykorzystać ją do produkcji bomb – zapewniają naukowcy.

Na kanale Youtube można pooglądać udostępnione przez badaczy symulacje i inne klipy związane z pomysłem FDR. Napęd został oficjalnie zaprezentowany w trakcie wiosennego sympozjum IACP w Chicago w marcu tego roku.

Reklamy

2 thoughts on “Na Marsa w mniej niż 3 miesiące

  1. Już kiedyś słyszałem o tym pomyśle. Gdyby się udało to była by prawdziwa rewolucja.
    Problemem jest tylko silne pole magnetyczne. Jeżeli obwód zostanie przerwany to co się stanie z tą plazmą?

    • silnik generuje ciąg impulsami więc pole magnetyczne też nie mjusi być stale utrzymyewane a tylko w chwilach powstawania plazmy. Jeśli dobrze rozumiem to magneyczna pułapka skupia materię do stanu plazmy. Ciekawe kiedy będą w stanie pokazać działający prototyp. Na spotkaniu o którym napisałem naukowcy z zespołu FDR mieli podobno kawałki litu którym otoczona miała być plazma w poierwszych testach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s