Kometa Siding Spring a nowe misje na Marsa

C/2013 A1 albo Siding Spring zaobserwowana w styczniu tego roku

C/2013 A1 albo Siding Spring zaobserwowana w styczniu tego roku

C/2013 A1, nazywana też Siding Spring, od australijskiego obserwatorium w którym po raz pierwszy ją zaobserwowano, w październiku przyszłego roku znajdzie się bardzo blisko Marsa. Nie wyklucza się nawet zderzenia z planetą. Różne źródła podają różne szanse, od 1 na 2000 do 1 na 8000. Uderzy czy nie, w związku z przelotem rodzą się obawy co do losu planowanych misji orbitalnych.

Komety to zwykle nieregularne bryły zbudowane z mieszanki skał i lodu. Charakterystyczną cechą komet jest ich ogon, który powstaje pod wpływem oddziaływania słonecznego. Ogon to piuropusz gazów i cieczy uwolnionych pod wysokim ciśnieniem z wnętrza komety. Warto jeszcze wspomnieć, że komety poruszają się po orbicie eliptycznej o bardzo dużej ekscentryce – bywa, że są oddalone od Słońca o miliardy kilometrów by okresowo zbliżyć się do gwiazdy na niebezpiecznie krótki dystans.

Jak wspomniałem naukowcy nie znają Siding Spring. Tutaj pojawia się problem dla badań orbiterów, amerykańskiej MAVEN i hinduskiego Mangalyaan. Obydwie misje mają zbierać dane o atmosferze naszego sąsiada, a obecność komety może spowodować sfałszowanie wyników badań. Pechowo, okres misji pokrywa się z najbliższym przelotem A1. Mówiąc kolokwialnie, atmosfera Marsa może zostać zanieczyszczona przez związki chemiczne wyrzucane z wnętrza komety. Większość komet zawiera m.in. lód i metan. A tych związków mają właśnie szukać satelity…

Ciekawe, że źródła internetowe mówią o problemach ISRO a nie NASA, tak jakby instrumenty MAVEN miały być „kometoodporne” :wink:. Wobec tych niespotykanych okoliczności część naukowców rozważa przełożenie startu na inny termin.

Reklamy

One thought on “Kometa Siding Spring a nowe misje na Marsa

  1. Pingback: Kometa ISON odwiedza Marsa | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s