Kometa Siding Spring a nowe misje na Marsa

C/2013 A1 albo Siding Spring zaobserwowana w styczniu tego roku

C/2013 A1 albo Siding Spring zaobserwowana w styczniu tego roku

C/2013 A1, nazywana też Siding Spring, od australijskiego obserwatorium w którym po raz pierwszy ją zaobserwowano, w październiku przyszłego roku znajdzie się bardzo blisko Marsa. Nie wyklucza się nawet zderzenia z planetą. Różne źródła podają różne szanse, od 1 na 2000 do 1 na 8000. Uderzy czy nie, w związku z przelotem rodzą się obawy co do losu planowanych misji orbitalnych.

Komety to zwykle nieregularne bryły zbudowane z mieszanki skał i lodu. Charakterystyczną cechą komet jest ich ogon, który powstaje pod wpływem oddziaływania słonecznego. Ogon to piuropusz gazów i cieczy uwolnionych pod wysokim ciśnieniem z wnętrza komety. Warto jeszcze wspomnieć, że komety poruszają się po orbicie eliptycznej o bardzo dużej ekscentryce – bywa, że są oddalone od Słońca o miliardy kilometrów by okresowo zbliżyć się do gwiazdy na niebezpiecznie krótki dystans.

Jak wspomniałem naukowcy nie znają Siding Spring. Tutaj pojawia się problem dla badań orbiterów, amerykańskiej MAVEN i hinduskiego Mangalyaan. Obydwie misje mają zbierać dane o atmosferze naszego sąsiada, a obecność komety może spowodować sfałszowanie wyników badań. Pechowo, okres misji pokrywa się z najbliższym przelotem A1. Mówiąc kolokwialnie, atmosfera Marsa może zostać zanieczyszczona przez związki chemiczne wyrzucane z wnętrza komety. Większość komet zawiera m.in. lód i metan. A tych związków mają właśnie szukać satelity…

Ciekawe, że źródła internetowe mówią o problemach ISRO a nie NASA, tak jakby instrumenty MAVEN miały być „kometoodporne” :wink:. Wobec tych niespotykanych okoliczności część naukowców rozważa przełożenie startu na inny termin.

Reklamy
This entry was posted in Inne misje by clrk. Bookmark the permalink.

About clrk

Exploring space from home, diving into all things electronic, enjoying different arts and looking forward to put my legs on snowbard again. Fresh baked boardgamegeek. Currently located in Antwerpen, Belgium. For any inquires, freelance offers or simply to say hi write to clrwk85@gmail.com. Cheers!

1 thought on “Kometa Siding Spring a nowe misje na Marsa

  1. Pingback: Kometa ISON odwiedza Marsa | misja:MARS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s