Aktualności Curiosity – kierunek Cumberland

MSL NewsPiloci sterujący marsjańskim łazikiem NASA Curiosity wybrali kolejny cel badań. To skała, z której robot będzie pobierał przy pomocy wiertła próbkę materiału. W najbliższych dniach Curiosity przemieści się bliżej nowego celu.

Interesująca skała nazywa się Cumberland i leży ok. 2,75 metra od miejsca, w którym 3 miesiące temu Curiosity po raz pierwszy użyła swojego wiertła. Mowa o pracy w John Klein o czym mówiliśmy wcześniej. Próbka pobrana z tej lokalizacji dostarczyła dowodów na życiodajne warunki środowiska w prehistorii Marsa. Obydwa cele (John Klein oraz Cumberlan) to płaskie skały o powierzchni naznaczonej wybojami i niewielkimi białymi żyłkami mineralnymi. Znajdują się w obrębie niecki Yellowknife Bay położonej nisko względem reszty krateru.

Nadchodzące prace łazika mają potwierdzić wyniki badań na próbce z John Klein. Substancje znalezione w materiale z niższych warstw Yellowknife najprawdopodobniej są znacznie mniej toksyczne (znajduje się w nich mniej substancji utleniających) w porównaniu z piaskiem pobranym wcześniej z powierzchni w Rocknest.

Podejrzewamy, że kolejne próbki zawierają drobiny z poprzedniego ładunku tłumaczy Dawn Sumner z zespołu Curiosity na Uniwersytecie Kalifornijskim. Spodziewamy się, że próbka Cumberland będzie zawierała zanieczyszczenia podobnym materiałem, nie zaś piaskiem z zupełnie innego miejsca.

Skała Cumberland. Drobne grudki interesują naukowców. źr: NASA JPL

Skała Cumberland. Drobne grudki interesują naukowców. źr: NASA JPL

John Klein i Cumberland różni występowanie słabo poddających się erozji drobin na powierzchni (zdj.), wokół których powstają niewielkie grudkowate wyboje. Przypuszczalnie powstały pod wpływem przesączającej się w tym miejscu wody i zawierają wysokie koncentracje minerałów. Analiza próbki zawierającej więcej materiału z takiego wyboju może dać więcej informacji o różnorodności chemicznej kompozycji badanej warstwy z wnętrza skał John Klein i Cumberland.

Inżynierowie z JPL operujący Curiosity przeprowadzili ostatnio upgrade systemu sterującego robotem. Było to ich zajęcie w czasie trwającej 4 tygodnie przerwy. Jak pamiętacie, przerwę spowodowała niesprzyjająca komunikacja geometria Układu Słonecznego z Słońcem pomiędzy Ziemią a Marsem.

Zbliża się 9 miesiąc odkąd Curiosity prowadzi badania wewnątrz krateru Galea, u podnóża Aeolis Mons. Celem misji niezmiennie jest zbocze tej góry, które robot powinien osiągnąć do 2014 roku, po drodze zbierając wiele naukowych danych z sąsiadującej z nami planety.

Na podst. nasa.gov

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s