Tapeta: Północna czapa polarna Marsa

Tapeta - północna czapa polarna MarsaZałączone do tego posta zdjęcie to mozaika 57 zdjęć fragmentów położonego najdalej na północy obszaru na Czerwonej Planecie. Zdjęcia zarejstrował świętujący właśnie swoje 10-lecie europejski satelita Mars Express.

Obydwie marsjańskie czapy polarna składają się głównie z wody. W okresach zimy, gdy rejon jest pogrążony w wielomiesięcznym mroku nocy polarnej na powierzchni tworzy się warstwa suchego lodu (zamarźniętego CO2), która wraz z nadejściem słońca sublimuje wywołując wiatry pędzące z prędkością 400km/h w dół czapy. Zalegający na obydwu biegunach suchy lód może stanowić do 30% zawartości CO2 z atmosfery. Proces „topnienia” przybiera czasem gwałtowną postać wybuchów mieszanki CO2 i pyłu. Zjawisko nie zostało jeszcze dokładnie zrozumiane, ale wiele zdjęć ukazuje ślady takich wybuchów na powierzchni lodowej pokrywy Marsa.

Zastanawiam się skąd bierze się kształt czapy, wyraźnie przybiera postać spirali z ramionami zbiegającymi się na biegunie północnym. Czy ktoś mógłby wyjaśnić ten fenomen?

Więcej rozdzielczości do pobrania z space.com.

Reklamy

2 thoughts on “Tapeta: Północna czapa polarna Marsa

    • Dzięki jesteś niezastąpiony 🙂 prawdopodonie chodzi o siły Coriolisa ale nie jestem w stanie tego wytłumaczyć ani pojąć :))

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s