Badania w Gleneleg dobiegły końca, Curiosity znowu w drodze

MSL NewsŁazik Curiosity zakończył właśnie prace w rejonie nazwanym Gleneleg i rozpoczął długą, 8 kilometrową wędrówkę w kierunku góry Sharp (Aeolis Mons). Zespół pilotujący łazika przewiduje, że przejazd przez wnętrze krateru Gale’a może potrwać nawet rok. Naukowcy będą bacznie obserwować otoczenie łazika i nie wykluczają dłuższych postojów (tak jak w przypadku operacji wiercenia) zorientowanych na prace badawcze.

Zanim łazik wyruszył w kierunku warstw skalnych zalegających na zboczu Aeolis Mons, przez 30 dni zajęty był ponownym zwiedzaniem interesujących lokalizacji w Gleneleg. Pierwszym celem było poszukiwanie śladów wody w leżących blisko siebie punktach Sheepbed i oraz Gillespie. Kolejne prace w Point Lake (sol 301-307) i Shaler (sol 308-324) utrudnione były ze względu na nachylenie podłoża i drobny problem z aparaturą ChemCam. Zespół pilotujący łazika musiał poświęcić kilka dodatkowych soli w każdej z lokalizacji na upewnienie się, że robot nie zmieni gwałtownie położenia zsuwając się ze skały na której zaparkował. ChemCam odzyskał sprawność po twardym resecie (sol 301).

W trakcie ostatnich badań nie wykonano żadnych dodatkowych wierceń ani analiz CheMin i SAM. Łazik uchwycił wiele zdjęć kamerami MastCam i MAHLI, przeprowadzono badanie kontaktowe skał APXS i ChemCam oraz pomiary DAN, REMS i RAD. Wybór zdjęć z końcowego okresu badań Gleneleg możecie obejrzeć w galerii strony spacefligt101.com: Point Lake, Shaler. Warte uwagi są też zachód słońca i księżyc Phobos, zarejestrowane kamerami łazika w tym okresie.

Zdjęcie uchwycone przed opuszczeniem Yellowknife Bay ukazuje nowe i stare (sprzed około 100 soli) ślady łazika na marsjańskim gruncie.

Zdjęcie uchwycone przed opuszczeniem Yellowknife Bay ukazuje nowe i stare (sprzed około 100 soli) ślady łazika Curiosity

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s