Kometa ISON odwiedza Marsa

hubble-ison-photo-2Dzisiaj oczy łazika MSL Curiosity i jego starszego kuzyna Opportunity skierowane są ku niebu, w kierunku przelatującej w odległości około 10 mln km komety ISON (C2012/S1). Podobnie jak łaziki, sondy MRO i Mars Express również skupiają uwagę na tym nietypowym ciele niebieskim. Relatywnie niewielka odległość sprawia, że kometa znajdzie się w pierwszej pięćdziesiątce obiektów widocznych na nocnym marsjańskim niebie.

ISON po raz pierwszy zaobserwowali rosyjscy astronomowie we wrześniu 2012 roku. Od momentu odkrycia kometę nieustannie podglądają amatorzy astronomii oraz profesjonaliści „z branży”. Do posta załączam klip zarejestrowany przez sondę Deep Impact oraz jedno z ostatnich (moim zdaniem – najlepsze) zdjęć, wykonanych przez astrofotografa D. Peach’a.c2012_s1_2013_09_24rgbIm bliżej Słońca, tym większy warkocz pyłu i gazu ciągnie za sobą kometa. Nie wiadomo jeszcze czy ciało niebieskie przetrwa bliskie spotkanie ze naszą gwiazdą dzienną. Zależy to od jej wielkości i materiału jaki ją tworzy a my nie wiemy wiele o strukturze ISON. Trudno więc przewidzieć co będzie.

Jeśli temperatura i ogromne przyciąganie Słońca nie rozerwą komety na drobne kawałki to w przyszłym roku czeka nas kilka niespodzianek związanych z drugim przelotem ISON przez orbitę Ziemi. Pierwsze spotkanie czeka nas w grudniu tego roku. Kometa ma być widoczna gołym okiem.

W grudniu odległość między nami a gościem będzie 6cio krotnie większa niż w wypadku dzisiejszego spotkania. To dlatego naukowcy ak bardzo chcą obserwacji z Marsa. Ma to być jednocześnie trening przed wizytą komety Siding-Spring w 2014 roku.

Mam nadzieję, że obecna skomplikowana sytuacja amerykańskiego rządu nie pokrzyżuje nam planów i za kilka dni będziemy mogli zobaczyć efekty spotkania komety z marsjańskimi robotami. Zapraszam wkrótce!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s