[Spirit] 10 lat po starcie

20140103-200225.jpgDokładnie 10 lat temu, w styczniu 2004 roku, amerykański łazik misji Mars Explorarion Rovers, Spirit bezpiecznie wylądował na Marsie. Nikt nie spodziewał się, że misja potrwa tyle lat (bliźniaczy robot Opportunity, który lądował trochę później jest dalej aktywny). Plany misji MER zakładały trzy miesiące badań.

Łazik Spirit (po angielsku spirit to duch) prowadził badania w Kraterze Guseva, na marsjańskim Aeolis. Dzięki jego pracy mogliśmy na własne oczy zobaczyć Marsa na blisko 128 tysiącach przesłanych zdjęć i dowiedzieliśmy się wiele o geologii krateru. W maju 2009 roku, z bagażem kilku poważniejszych usterek, łazik na dobre zatrzymał się w piaskowej pułapce. Ciężka marsjańska zakończyła badania robota. Swój ostatni radiowy komunikat Spirit nadał w marcu 2010 roku.

Więcej na temat misji MER przeczytacie na oficjalnym serwisie.

Reklamy

2 thoughts on “[Spirit] 10 lat po starcie

  1. Jakiś czas temu zastanawiałem się czy nie zostać uczestnikiem pierwszej wyprawy na marsa ale doszedłem do wniosku że po prostu poczekam na relacje z pierwszej wyprawy 🙂

    • Zachęcam do aplikowania już teraz. Do Mars One zgłosiło się setki tysięcy osób a nowe zgłoszenia ciągle napływają. Konkurencja rośnie 😉 Jeśli nie chcesz lecicieć „pierwszą turą” napisz o tym w aplikacji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s