SA/SPaH

Skrót SA/SPaH kryje nazwę instrumentu do pobierania, przetwarzania i w ogóle pracowania ze stałym materiałem badawczym pobranym z otoczenia. W oryginale zespół trzech urządzeń nazywa się Sample Acquisition/Sample Processing and Handling a w jego skład wchodzą PADS (Powder Acquisition Drill System), DRT (Dust Removal Tool) i CHIMRA (Collection and Handling for In-situ Martian Rock Analysis).

Instrumenty ramienia Curiosity

Instrumenty ramienia Curiosity

PADS to obrotowe i tłuczące wiertło  stosowane do pobierania próbek sproszkowanego materiału skalnego. Może wwiercić się na ok. 5 cm pod powierzchnię skały. Średnica wywierconego otworu wynosi 1,6 cm. Wiertło penetrując skałę rozdrabnia jej materiał na pył o odpowiedniej miałkości dla badań aparaturą SAM i CheMin. W trakcie procesu pył wędruje w górę wiertła do mechanizmu przetwarzania. PADS wyposażono w 2 dwa zapasowe wiertła, które mogą zostać wymienione na wypadek zablokowania się w skale aktualnie używanego. Zapas zainstalowany jest na kadłubie robota, w przedniej części.

DRT to metalowa szczoteczka służąca czyszczeniu powierzchni skał z nagromadzonego pyłu. Może być także wykorzystana do czyszczenie płytki obserwacyjnej łazika.

CHIMRA to złożony system przetwarzający pobrany materiał skalny. Z jednej strony składa się z mechanicznej łychy szerokiej na 4 cm. służącej pobieraniu materiału z powierzchni. Druga strona instrumentu to zainstalowany również na głowicy, ukryty pod powierzchnią system labiryntów i komnat służących sortowaniu, przesiewywaniu i porcjowaniu próbek pobranych przez łychę. Procesy te odbywają się przez manipulowanie położeniem głowicy, wspomagany jest też przez wibracje. Wskutek procesu można wyodrębnić materiał tak miałki, że pojedyncze ziarenka nie będą większe niż 150 mikronów.

1 thoughts on “SA/SPaH

  1. Pingback: [MSL] Curiosity przygotowuje się do czwartego odwiertu | misja:MARS

Dodaj komentarz